Chat with us, powered by LiveChat Smooth Move Company manufactures professional pape - Writemia

Smooth Move Company manufactures professional pape

Smooth Move Company manufactures professional paperweights and has been approached by a new customer with an offer to purchase 15,000 units at a per-unit price of $7.00. The new customer is geographically separated from Smooth Move’s other customers, and existing sales will not be affected. Smooth Move normally produces 82,000 units but plans to produce and sell only 65,000 in the coming year. The normal sales price is $12 per unit. Unit cost information is as follows:Direct materials .$3.00Direct labor 2.25Variable overhead . 1.15Fixed overhead .. 1.80Total ..$8.20The customer wants to have its company logo affixed to each paperweight using a label. Smooth Move would have to purchase a special logo labeling machine that will cost $14,000. The machine will be able to label the 15,000 units and then it will be scrapped (with no further value). No other fixed overhead activities will be affected.

Do you need an answer to this or any other questions?

About Writemia

We are a professional paper writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework. We offer HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE Papers.

How It Works

To make an Order you only need to click on “Place Order” and we will direct you to our Order Page. Fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.

Are there Discounts?

All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Hire a tutor today CLICK HERE to make your first order