Chat with us, powered by LiveChat Rianne Company produces a light fixture with the f - Writemia

Rianne Company produces a light fixture with the f

Rianne Company produces a light fixture with the following unit cost:Direct materials $2Direct labor .. 1Variable overhead 3Fixed overhead . 2Unit cost $8The production capacity is 300,000 units per year. Because of a depressed housing market, the company expects to produce only 180,000 fixtures for the coming year. The company also has fixed selling costs totaling $500,000 per year and variable selling costs of $1 per unit sold. The fixtures normally sell for $12 each. At the beginning of the year, a customer from a geographic region outside the area normally served by the company offered to buy 100,000 fixtures for $7 each. The customer also offered to pay all transportation costs. Since there would be no sales commissions involved, this order would not have any variable selling costs.Required:1. Based on a quantitative (numerical) analysis, should the company accept the order?2. What qualitative factors might impact the decision? Assume that no other orders are expected beyond the regular business and the special order.

Do you need an answer to this or any other questions?

About Writemia

We are a professional paper writing website. If you have searched a question and bumped into our website just know you are in the right place to get help in your coursework. We offer HIGH QUALITY & PLAGIARISM FREE Papers.

How It Works

To make an Order you only need to click on “Place Order” and we will direct you to our Order Page. Fill Our Order Form with all your assignment instructions. Select your deadline and pay for your paper. You will get it few hours before your set deadline.

Are there Discounts?

All new clients are eligible for 20% off in their first Order. Our payment method is safe and secure.

Hire a tutor today CLICK HERE to make your first order